İyikidogdun » Sevgililer Günü » Sevgililer Günü Nedir? Nasıl kutlanır?

Sevgililer Günü Nedir? Nasıl kutlanır?

Eveet. Dünyanın bas bas bağırdığı, alışveriş merkezlerinin uğruna kampanyalar yaptığı, hediyeliklerin fiyatlarının 3 katlandığı sevgililer gününüz kutlu olsun.

Bu günü unutmanın imkansız olduğu günümüzde (bkz: televizyonlar, radyolar, bilbordlar, alışveriş merkezleri) bu günün anlam ve önemini açıklayıp birkaç ipucu verelim.

Sevgililer Günü, her yılın 14 Şubat günü birçok ülkede kutlanan özel gündür. Kökeni, Roma Katolik Kilisesi’nin inanışına dayanan bu gün, Valentine ismindeki bir din adamının adına ilan edilen bir bayram günü olarak ortaya çıkmıştır. Bu sebeple bazı toplumlarda “Aziz Valentin Günü” (İngilizce: St. Valentine’s Day) olarak bilinir. Valentine kelimesi, Batı medeniyetlerinde hoşlanılan kişi veya sevgili anlamlarında da kullanılır.[1]

Nasıl kutlamalı?

 

Sevgililer günündeki en yaygın uygulama eşe ya da sevgiliye verilen karttır. Bu kartlara sevgi mesajları, aşk şiirleri vs. yazılır.

14 subat sevgililer gunu.svg

Özellikle batı medeniyetlerinde, sevgilisi olmayanlar hoşlandıkları kişilere kart gönderir. Alıcı kişi, içinde genellikle “Sevgilim olur musun?”[2] yazan bu imzasız kartın kimden geldiğini bulmaya çalışır.

Sevgililer gününde hemen herkes sevgililerine veya eşlerine bu günün ruhu ile bütünleşen, karşı tarafa sevgilerini anlatan hediyeler verir. Bu hediyelerin başında çiçekler ve çikolata gelir.

Sevgililer Gününü çiftler genellikle başbaşa geçirirler. Başbaşa gidilen romantik bir yemek ya da evde hazırlanan romantik bir sofra en yaygın kutlamalardandır.

Çiftler, Sevgililer Günü’nün gecesinin de özel olması için çaba gösterirler. Kimi çiftler, bu güne has, cinselliği ön plana çıkarıcı kıyafetler ve iç çamaşırları alırlar. En çok tercih edilen renk, tutkuyu sembolize eden kırmızıdır.

Bunların yanı sıra, Sevgililer Günü çok sayıda evlenme teklifinin de gerçekleştiği bir gündür.

Bir Diyagram İle Konuyu Özetleyelim

sevgililer-gunu-nasil-kutlanir

Daha fazla fikir almak için diğer yazılarımıza da bakabilirsiniz.

  1. Aziz Valentine Günü
  2. Sevgililer Günü Şarkıları
  3. Sevgililer Günü Kartları
  4. Sevgililer Günü İçin El Yapımı Hediyeler
  5. Sevgililer Günü İçin El Yapımı Kart
  6. Sevgililer Günü Hediyeleri: erkek arkadaşınıza ‘orijinal’ hediyeler
  7. Sevgililer Günü İçin Romantik Planlar
  8. Ne Nerde Nasıl İçilir ? – 1
  9. En Pahalı Hediyeler
  10. Sevgililer Günü Önerileri
Facebook Comments

Şuraya bakın

El Yapımı Hediyelik Çerçeveler

Hepimizin evinde bulunan yada cüzi rakamlara satın alacağımız basit malzemeler yardımı ile eski çerçevelerimizi yenileyip , kendi zevkimize göre süsleyebilir sevdiklerimize hediye edebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir