İyikidogdun » Anasayfa » Kadınlar Gününüz Kutlu Olsun!

Kadınlar Gününüz Kutlu Olsun!

ABD’de  1857 yilinda konfeksiyon fabrikasinda calişan kadinlarin insanlik dişi calişma koşullari ve duşuk ucrete karşi başlattigi grevde  hayatini kaybedenlerin anisina 1975 yilinda Dunya Kadinlar Yili’ni ilan eden Birleşmiş Milletler Orgutu, 16 Aralik 1977 tarihinde 8 Mart’in tum kadinlar icin Dunya Kadinlar Gunu olarak kutlanmasini kararlaştirdi. Kadinlara eşit haklarin verilmesinin Dunya barişini guclendirecegi kabul edildi.

Kadinlarin Eylemi

Beklenen olmuş ve gelişmiş ulkelerde kadin kendini ispat etmiş,kimligini bulmuştur. Az gelişmiş ve gelişmekte olan bir cok ulkede ise kadinin varligi onemsenmemektedir. Ulkemizde ise kadin hala at avrat silah uclemesinin icinde kendi kimligini aramaya devam etmektedir.

Kadin gelenek ve goreneklerimize gore evde cocuklarina bakmak, yemek yapmak zorunda; modern hayatin koşullarina gore de iş hayatinda yer almali ve başarili olmalidir. Hatta kadin şiddete bile maruz kalmaktadir. Gectigimiz yillarda Birleşmiş Milletler tarafindan yapilan bir araştirmaya gore;

1. Dunyadaki işlerin %66’si kadinlar tarafindan goruluyor.

2. Buna karşin kadinlar dunyadaki toplam gelirin ancak %10’una sahipler.

3. Dunya’daki mal varliginin ise % 1’ine sahipler.

4. Başka bir degişle dunyadaki işlerin % 34’u erkekler tarafindan goruluyor ama erkekler dunyadaki toplam gelirin % 90’ina ve toplam mal varliginin % 99’una sahipler.

Turkiye’den Rakamlar ise

1. Sehirlerde evli kadinlarin % 18’i, koylerde de % 76’si eşleri tarafindan dovuluyor.

2. Kadinlarin % 57,7’si evliliklerinin ilk gununde şiddetle karşilaşiyor.

3. Aile ici suclarin % 90’ini kadina karşi işlenen suclar oluşturuyor.

Anne Sevgisi

Oysa ki kadin tam anlamiyla barişin semboludur. Kadin kirmak istemez kirilmak istemez ve şefkat ister. Sevmek en cok kadinlara yakişir bu yuzden. Dogurgan yapisi ve ic guduleri ile kadin zaten bu dunyaya sevme eylemini gercekleştirmek icin gelmiştir. Umariz gelecekte ulkemizde ve tum dunyada kadina hak ettigi deger verilir ve yalniz kadinlarin  degil tum insanlarin eşit haklara sahip oldugu bir hayat sunulur.

Kaynaklar:

[1],http://www.khaos.info/hayata-dair/1457-8-mart-dunya-kadinlar-gunu/
[2],http://arsiv.ntvmsnbc.com/news/260227.asp
[3],http://www.businews.eu/tag/is-dunyasinda-kuresel-cinsiyet-esitsizligi-2010-raporu/
[4],http://www.buyutec.net/p-anne-1-23659.html

Facebook Comments

Şuraya bakın

İYİKİDOĞDUN Mobil Uygulaması Çıktı!

Doğum günü uygulaması ile, Doğum günü hatırlatmaları kurabilir, Doğum günlerine özel resimli mesajlar ile arkadaşlarınızın …

Bir yorum

  1. AAsükran Nazli Duman

    8 Mart Dünya Kadınlar Gününüz Kutlu Olsun!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir