İyikidogdun » Anasayfa » Sizin Doğum Günü Taşınız Hangisi?

Sizin Doğum Günü Taşınız Hangisi?

birthstonffes1

Doğum günü için taşlar

Doğum taşları , insanın doğum tarihine göre belirlenen ve o kişiyle arasında metafiziksel bir bağ olduğuna inanılan, çoğu zaman değerli taşlardır.

Hindistan ve Babil gibi erken dönem uygarlıklar, birçok değerli taşı mistik ve sihirli özelliklerle ilişkilendirmişlerdir. Zamanla astrologlar bu ilişkiyi geliştirip belirli renklerdeki değerli taşların bu gizemli özelliklerini doğum tarihleri ve burçlarla bağdaştırmıştır. Yüzyıllardır tam olarak açıklanamayan bu ilişkinin insanların hayatlarında bir şekilde etkili olduğuna inanılmaktadır.

Burç Doğum Tarihi Doğum Taşı
Kova Ocak 21 – Şubat 19 Garnet (Lal taşı)
Balık Şubat 20 – Mart 20 Ametist
Koç Mart 21 – Nisan 20 Akuamarin
Boğa Nisan 21 – Mayıs 20 Elmas
İkizler Mayıs 21 – Haziran 21 Zümrüt
Yengeç Haziran 22 – Temmuz 22 İnci
Aslan Temmuz 23 – Ağustos 23 Yakut
Başak Ağustos 24 – Eylül 23 Peridot (Yılantaşı)
Terazi Eylül 24 – Ekim 23 Safir
Akrep Ekim 24 – Kasım 22 Opal
Yay Kasım 23 – Aralık 21 Topaz
Oğlak Aralık 22 – Ocak 20 Tanzanit

tas2

Taş çeşitleri

Hangi Taş Sizi Ne Şekilde Etkiliyor?

garnet_ham

Garnet taşı

Garnet (Lal taşı): Başarı

Gece görüşünü kuvvetlendirdiği ve başarıyı kamçıladığına inanılan bir taştır. Yanlızca bir kış taşı olmanın ötesinde, renk çeşitliliği ve güzelliği ile sevgi ve karşı tarafa duyulan tutku için eşsiz bir armağan olabilir.

ametist_ham

Garnet taşından bir fotoğraf

Ametist: Barış ve Dinginlik

Kişinin yaşamına barış ve sakinlik getirdiğine inanılır. Bu özelliği ile dünyadaki bir çok kutsal mekanda çeşitli törenlerde sıkça kullanıldığı görülmektedir. Günümüzde bir çok insanın yastık altında bulundurduğu bu taşın güzel bir uyku vaadettiği söylenmektedir.

aquamarin_ham

Ametist taşı

Akuamarin: Cesaret, İçgörü ve Zafer

Bu taş gençliğin evrensel bir sembolüdür. Gün ışığına gereğinden fazla maruz bırakıldığında parlaklığını yitiren bu taşı başkasına armağan etmenin, aynı zamanda ileri görüşlülüğün ve ilhamın paylaşılması manasına geldiğine inanılır.

elmas_ham

Akumarin taşı

Elmas: Yetenek, Güven ve Sevgi

Dünya üzerinde eşitli mitolojilerdeki efsanelere göre meleklerin oklarının uçlarında olduğuna inanılan elmas taşı, yüzyıllar boyu asaleti temsil etmişlerdir. İnsanlar elmas taşını, sahip olduklarına inandıkları soyluluk, yenilmezlik ve cesaretten ötürü üzerlerinde görünür bir şekilde taşınmıştır. Sonraki dönemlerde de saflığı temsil eden beyaz yanından dolayı aşkın ve sevginin en nadide armağanlarından biri haline gelmiştir.

zumrut_ham

Elmas taşı

Zümrüt: Zihinsel Huzur ve Sakinlik

Mavimsi yeşilden, diğer tüm zengin yeşil tonlarına uzanan renkleriyle zümrüt taşı, yüzyıllardır çeşitli uygarlıklar için paha biçilmez bir yer edinmiştir. Baharın gelişi ile yeşile bürünen doğa düşünülürse, bu taşın neden mayıs ayı ile ilişkilendirdiğine pek şaşırmamak gerekir.

inci_ham

İnci taşı

İnci: Gerçeklik ve Güzellik

Dev istiridyeler içerisinde tüm güzellikleriyle oluşmasıyla insanı hayrete düşüren inci, tarih boyunca güzelliği ve çekiciliği sayesinde birçok insanın tutku nesnesi olmuştur. Kimi kültürler için afrodizyak etki taşıdığına da inanılan bu değerli taş, yenilenme, saflık ve doğum ile yaşamın kutlandığı anların bir sembolüdür.

yakut_ham

Yakut taşı

Yakut: Tutku ve Ateş

Yakut taşı insanların kendilerini kötülüklerden korumak için taktıkları bir taş olmuştur. Kırmızı rengi tutku ve ateş ile bağdaştırılmış olan bu taşın; iyi niyetle ele alındığında sahibine iyilik, hırs ve kötülükle elde edilir ise de kötülük getirdiğine inanılır.

peridot_ham

Peridot taşı

Peridot (Yılantaşı): Aydınlanma

Kişinin güzel konuşma ve ikna kabiliyetini arttırdığına inanılan bu taş, yakın geleceğe ait umudu da simgelemektedir. Eski mısırda bu taştan yapılmış kaplarda yemek ve içmenin sağlık getirdiğine inanılmasının yanı sıra gecenin kabuslarından koruduğuna da inanılıyor.

safir

Safir taşı

Safir: Fiziksel ve Duygusal Denge

Herşeyi bilen ve gören ‘göğün gözü’ olarak bilinen safir, Eski Yunan Uygarlığı’nda bilinçaltının okunmasında ‘üçüncü gözü’ açan bir unsur olarak kullanılmıştır. Sevilen biri ile karşılıklı hediye edildiğinde kişilerin iç dünyalarını da denkleştirme ve karşılıklı duygulanmayı arttırma özelliği olduğu sanılmaktadır.

opal

Opal taşı

Opal: Umut, Saflık ve Masumiyet

Umut, saflık ve masumiyet ile ilişkilendirilen Opal taşı, karşılıklı inanç ve güveni de temsil ettiği bilinmektedir. Herkes için güzel bir hediye tercihi olabilir.

topaz

Topaz taşı

Topaz: Zeka ve İyimserlik

Kişinin akli yeterliliğini arttırdığına inanılan Topaz’ın, ilgili alanda kendine güveni ve yaratıcılığı da arttırdığı düşünülmektedir. Bu taşı kullanılarak yapılan işlerde zekanın ön planda olduğu ve enerjinin katlandığı söylenmektedir.

tanzanit

Tanzanit taşı

Tanzanit: Özgürlük, Güç

Apaçilerin yerli inancında savaşçı ve avcıların daha iyi nişan aldıklarını sağladığı düşünülen bu taş, günümüzde havacıların uğur taşı olarak görülmektedir. Dünya’nın neresinde olursa olsun, bu taşın iyi ve erdemli bir yaşam getireceğine inanılmaktadır.

Kaynaklar

[1], http://en.wikipedia.org/wiki/Zodiac_stones
[2], http://www.gemstone.org/gem-o-rama/gem-o-rama_birth.html
[3], http://www.farlang.com/gemstones/birthstones
[4], http://www.jewelers.org/pdf/ConsEdcn/Gemstone%20Leaflets.pdf

Facebook Comments

Şuraya bakın

İYİKİDOĞDUN Mobil Uygulaması Çıktı!

Doğum günü uygulaması ile, Doğum günü hatırlatmaları kurabilir, Doğum günlerine özel resimli mesajlar ile arkadaşlarınızın …

4 yorum

  1. Tuğçe ZEMİN

    Hiç sevmem böyle taşları fln :S

  2. berna çağlayan

    En güzelleri ametist safir ve yakut ama benim taşım inci

  3. Peyman Huseynli

    yalandi her yerde bir das deyirler hec biri duz olmur

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir