İyikidogdun » Anasayfa » Doğum Gününün Doğum Günü

Doğum Gününün Doğum Günü

Doğum günleri kişilere onların özel ve hatırlanmaya değer olduklarını göstermek için kutlanan gelenektir. Kimileri o günü unutmayı tercih eder, kimileri küçük bir kutlama ama pek çoğumuz bol eğlenceli ve unutulmaz olmasını isteriz. Peki bu yıllar boyu süren geleneğin ne zaman, nasıl ve nerde ortaya çıktığı hiç aklınıza gelmiş miydi?

Eski çağ insanlarının zamanı takip etme ya da işaretleme gibi imkânları yoktu. Zaman geçtikçe yaşlandıklarını fark ediyorlar ama günleri nasıl hesaplayacaklarını bilemiyorlardı. Bu yüzden doğum günü gibi önemli yıl dönümlerini hatırlayamıyorlardı. Zamanla insanlar ayın gökyüzünde belli aralıklarla belli şekiller aldığının, yani ayın döngüsünün farkına vardılar. Mevsim değişikliklerine dikkat etmeye, bu ve bunun gibi gözledikleri değişikleri kayıt etmeye başladılar. Böylece doğum günü geleneği ve takvim kullanımı bu şekilde başlamış oldu.

happy-birthday.jpg

Mutlu yıllar

Eski zamanlarda doğum günü kutlamaları o gün doğan kişiyi koruma amaçlı yapılırdı. Paganlar, kötü ruhların onları doğum günlerinde ziyaret ettiklerine inanırlardı. Kişiyi bu ruhlardan korumak için etrafını sararlar ve onu neşelendirmeye çalışırlardı. Ayrıca kötü ruhları kaçırmak için yüksek sesler çıkarırlardı. O zamanlarda kutlamaya gelen misafirler doğum günü olan kişiye yalnızca iyi dileklerini sunar, özel bir hediye vermezlerdi. Eğer misafir hediye getirir ise o kişiyi onurlandırma adına iyi bir işaret olarak düşünülürdü.

birthday.jpg

Doğum günü partisi

Tarihçiler geçmişte çok fazla doğum günü kutlamaları yapıldığını düşünmelerine rağmen, bununla ilgili çok az sayıda kayıtlı doküman günümüze ulaşmıştır. Geçmişteki ilk doğum günü kutlamaları krallara, soylulara ve yüksek kademeli kişilere aittir. Bu kişiler o güne özel kıyafetlerini giyer ve kendilerine sunulan doğum günü tacını takarlardı. Krallar saraylarında lortları, yüksek mevkili kaptanları ve önemli arkadaşlarını konuk eder ve büyük ziyafetler verirlerdi.

king_crown.jpg

Doğum günü tacı

Geleneğin ilk yıllarında sıradan kişilerin ve özellikle çocukların doğum günleri kutlanmazdı. Almanya bunun başlangıcını yapmış ve bugünkü kutlamaların temelini atmıştır.

Almanlar bu kutlamalara “kinderfeste” adını vermişlerdi. “kinderfeste” kelimesi ‘kinder’ çocuk, ‘feste’ festival ya da parti anlamına gelen Almanca iki kelimeden oluşmaktadır.

Kaynaklar
[1] http://www.tokenz.com/history-of-birthday.html
[2] http://www.coolest-kid-birthday-parties.com/birthday-history.html

© iyikidoğdun.net

Facebook Comments

Şuraya bakın

İYİKİDOĞDUN Mobil Uygulaması Çıktı!

Doğum günü uygulaması ile, Doğum günü hatırlatmaları kurabilir, Doğum günlerine özel resimli mesajlar ile arkadaşlarınızın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir