İyikidogdun » Anasayfa » Afrika’da Doğum Günü

Afrika’da Doğum Günü

Bir çok Afrika ülkesinde çocuğun doğduğu gün özel bir gün olarak görülmez. Doğum gününü her sene kutlamak yerine, yalnızca doğduğu gün ve belirli yaşlarda törenler düzenlenir.

Afrika'da Doğum Günü

Doğum günü için yapılan hazırlık

Tüm Afrika kültürleri yeni doğan bebeğin ruh aleminden geldiğine, dünyaya belirli bir amaç için geldiğine ve beraberinde topluluğa benzersiz yetenekler getirdiğine inanırlar. Bu nedenle, bebeğin  yeteneklerini anlamak için toplantılar yapılır ve sonucunda bebeğe görevine yakışır isim verilir.

Çocuk belli yaşa geldiğinde kabilenin yasalarını, inançlarını, adetlerini, şarkılarını ve danslarını öğrenir. Bu eğitimler bireysel olarak değil toplu şekilde yapılır. Bazı kabilelerde çocuğun 9 ve 12 yaş arası büyümeye hazır oluğu düşünülür ve birçok testten geçirilir.

afrika-dans-rituel.jpg

Testler sırasında

Doğu Afrika’da yaşayan göçebe çobanlar ise 13 yaşın üstünde ve 17 yaşın altındaki erkek çocukları iki aşamalı testten geçirirler. Birinci aşama üç ay sürer. Çocuklar ailelerinin evinden ayrılır, vücutlarını beyaza boyar ve genç savaşçı olmayı öğrenirler. Bu aşamanın sonucunda saçlarını kazıtır ve sünnet olurlar. İkinci aşamada genç savaşçılar saçlarını uzatır ve manyatta denilen kamplarda yaşamaya başlarlar. Burada sürüye saldıran vahşi hayvanları avlarlar. Bu aşama birkaç yıl sürer. Hazır olduklarında evlenir ve babaları gibi sürünün hakimi olurlar. Kız çocukları ise 14, 15 yaşlarında kadının görevleri ve bebek bakımı konusunda eğitilmeye başlanır.

afrika-dans.jpg

Kız çocukları

Belli zamanlarda kutlanan törenlerin yanısıra, doğum günlerini her sene kutlayan Afrika ülkeleri de vardır. Bunlardan ilgi çekici olanları sizin için seçtik.

Gana – Doğum günü olan kişi o güne patates püresi ve yumurtadan yapılmış “oto” denilen köfteleri yiyerek başlar. Güney Gana’daki etnik gruplardan bazıları doğum günlerini “krada” (Ruh Günü) olarak kutlarlar. O gün erken kalkar, tüm gece suda ıslanmış özel bir yaprakla yıkanırlar. Bu sayede ruhunu temizlemiş olurlar. Öğleden sonra da beyaz giysiler içinde arkadaşları ve ailesi ile birlikte ziyafet verirler.

Mısır – Mısır’da özellikle çocuk 1 yaşına geçtiğinde yapılan doğum günü partileri müzik, dans, eğlence ve coşku içinde geçer. Her yer yaşamı ve büyümeyi sembolize eden çiçek ve meyveler ile süslenir.

Nijerya – Nijerya halkı için 1., 5., 10. ve 15. doğum günleri çok özeldir. 100 kişiden daha fazla kişinin davet edildiği doğum günü partilerinde hiçbir masraftan kaçılmaz.

afrika-dans1.jpg

Nijeryada doğum günü

Sudan – Şehirde yaşayan kişiler doğum günlerini genellikle daha önce bulunmadıkları kırsal kesimlerde, “karkady” denilen ebegümeci bitkisinden yapılan içkilerden içerek kutlarlar.

Kaynaklar

[1], http://www.manuampim.com/AfricanInitiationRites.htm
[2], http://www.birthdaycelebrations.net/africanbirthdays.htm
[3], http://www.ezakwantu.com/Gallery%20Lister%20Hunter%20Photo%20Set%20F%20-%20Birth.htm

© iyikidoğdun.net

Facebook Comments

Şuraya bakın

İYİKİDOĞDUN Mobil Uygulaması Çıktı!

Doğum günü uygulaması ile, Doğum günü hatırlatmaları kurabilir, Doğum günlerine özel resimli mesajlar ile arkadaşlarınızın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir