İyikidogdun » Doğum Günü Pastaları » Doğum Günü Pastası

Doğum Günü Pastası

Dogum gunu kutlamalarinda sunulan pastalara dogum gunu pastasi denir. Üzerine bir dogum gunu mesaji yazilir ve mum konarak yakilir. Dogum gunu kutlanan kişi mumu ufleyerek sondurur ve uflerken bir dilek tutar. Eger bir ufleyişte sondururse dilegin gercek olacagina inanilir. Pastanin uzerine kucuk cocuklarda yaş sayisi kadar buyuklerde ise kafi geldigi kadar mum konulur.

Bazi pastalar genel amaclidir. Bazilari ise sadece dogum gunu icin yapilir ve sanat eserlerini andirir. Bir lokmalik pastalardan yuzlerce kişilik pastalara kadar seceneginiz vardir.

centennial.jpg

Dogum gunu icin 59 tonluk pasta

2005 yilinda Las Vegas’in 100. dogum gunu icin yapilan bir rekor denemesinde [1] yaklaşik 59 tonluk bir pasta hazirlanmiştir. Bu dev pastanin yapiminda icin 130.000 yumurta, 10 ton un ve 8 ton şeker kullanilmiştir. 30.000 civari ayri parca halinde yapilan bu pasta 500′den fazla gonullu insanin cabalariyla birleştirilmiştir.

Guinness Rekorlar Kitabina girebilmek icin hazirlanacak bir pastanin aşagidaki ozelliklere sahip olmasi gerekmektedir. [2]

* Normalde kullanilan malzemelerin dogru oranlarda icerilmesi
* Normal boyutlarda bir pastanin hazirlandigi şekilde hazirlanmasi
* Uygun saglik standartlarinda hazirlanmasi
* Tamamen yenilebilir olmasi

[1], http://www.reviewjournal.com/lvrj_home/2005/May-16-Mon-2005/news/26526803.html
[2], http://www.lasvegas2005.org/news/scrapbook/cake/

© iyikidogdun.net

Facebook Comments

Şuraya bakın

Dünyanın en iğrenç 20 pastası

Sizin için en kötü, yerken 2 kere düşüneceğiniz pastaları seçtik. Uyarıyoruz bu pastalar herkese göre değil!

2 yorum

  1. Doğum günleri kutlamak için özel bir pasta yaptırmak, ya da göndermek hakikaten harika bir süpriz yaratıyor. Ben bu konuda http://www.cakesqueen.com sitesini kullanarak, Özgü hanım’a ulaştım. kendisi hem tüm isteklerime uygun harika bir butik pasta hazırladı hem de istediğim yere teslimatını sağladı. Ben de tanıdık tanımadık herkese tavsiye ederek teşekkürlerimi sunuyorum. Mutlu doğum günleri…

  2. Özgü hanimin ellerine saglik diyelim o zaman 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir