İyikidogdun » Doğum Günü Kutlamaları » Evliya Çelebi’nin 400. Doğum Günü

Evliya Çelebi’nin 400. Doğum Günü

Tarih icin cok onemli bir isim olan Evliya Celebi’nin, dogumunun 400. yilinda UNESCO tarafindan 2011 yili tum dunyada ‘Evliya Celebi yili’ ilan edildi. Bu kapsamda Turkiye başta olmak uzere dunyanin pek cok ulkesinde etkinlikler duzenlenecek.

Evliya Celebi’nin 400. Dogum Yil Donumu

Asil adi Derviş Mehmed Zillî olan Evliya Celebi’dir 1611 yilinda Istanbul Unkapani’nda dogdu. Babasi Derviş Mehmed Zillî, sarayda kuyumcubaşiydi. Ilkogrenimini ozel olarak gordukten sonra bir sure medresede okudu, babasindan tezhip, hat ve nakiş ogrendi. Musiki ile ilgilendi. Kuran’i ezberleyerek “hafiz” oldu.

Evliya Celebi

1635’te, yani 24 yaşindaki iken once Istanbul’u dolaşmaya, gorduklerini, duyduklarini yazmaya başlayan Evliya Celebi, Kirim’dan Selanige kadar bir cok Balkan, Arap ve Avrupa ulkesini gezdi. Yakinlik kurdugu kimi devlet buyukleriyle uzak yolculuklara cikti.

Seyahatname’den Yemek Adabi

Gezileri 50 yil surdu. Bu gezilerini ve gozlemlerini  unlu seyahatnamesinde topladi. Gozlemlerinin yaninda, Seyahatname’de gidilen yerlerde dinlenen halk oykuleri, turkuler, masallar, maniler, giyim-kuşamla ilgili ozellikler, dugun-cenaze torenleri, inanclar, toplumsal davranişlar, sanat ve zanaat ozellikleri de yazmaktadir. Seyahatnamesi, yalnizca 17′nci Yuzyil Osmanli dunyasi icin degil, Kafkasya, Arap ulkeleri, Balkanlar ve Orta Avrupa bakimindan da onemli bir tarihsel cografya-kultur haritasi niteligindedir.

Kaynaklar:
[1],http://www.biyografi.net/kisiayrinti.asp?kisiid=222
[2],http://www.haberpan.com/haber/evliya-celebi-400-yil-sonra-yollarda

Facebook Comments

Şuraya bakın

Hediye Kartları – Doğum Günü Hediyesini Gitsin Kendi Alsın

Doğum günü hediyesi olarak hediye kartları nasıl kullanılır?

Bir yorum

  1. Hakan karaağaç

    Anlatılan bir hikayeye göre, Evliya çelebi Rüyasında Peygamberi görür ve “şefaat(bağışlanma) ya Rasullah” yerine yanlışlıkla “seyahat ya Rasullah” der. Böylece Evliya çelebi gezmeye başlar…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir