İyikidogdun » Haberler » Yerli Üretim ‘Elektrikli Araçlar’

Yerli Üretim ‘Elektrikli Araçlar’

2012 yilinda yollarda olmasi beklenen elektrikli arabalarin uretimine yeni yilla birlikte başlaniyor. Gectigimiz gunlerde Başbakan Recep Tayyip Erdogan’in test suruşu  yaptigi Renault Fluence Z.E. şik tasarimi ve cevre dostu olmasiyla buyuk ilgi gorecege benziyor.

Elektrikli Araba

Yerli uretim elektrikli araba oscar Electricity de 2012 yilinda Turkiye yollarinda olacak.7 saatlik şarjla 300 kilometrenin uzerinde yol yapabilen otomobil, 100 kilometre hizin uzerine cikabilecek. Elektrikli arac uretiminin 2011’de başlayacagini vurgulayan Sanayi Bakani Nihat Ergun, oto servislerini hazirlikli olmalari konusunda uyardi. “Bu elektrikli otomobil Electricity ‘nin dizayni, motoru ve gerekli her turlu donanimi tasarlandi. Su an seri uretime gecmek icin hicbir engelimiz kalmadi.’’ dedi. Electricity ‘nin ilk 500 tanesinin 2012 yilinda Turkiye yollarinda olmasi bekleniyor. Tabi bu araclarin trafikte rahatca yer almasi icin bazi degişikliklere başvurulacak. Başta şarj istasyonlari olmak uzere elektrikli arac yatirimlari ve Ar-Ge calişmalarina teşvik verilecek. Akaryakit bayileri, yerel yonetimler ve elektrik dagitim şirketlerinin işbirligi yapmasi saglanacak. Yol testleri icin gerekli pistler, tasarim dogrulama ve dayaniklilik, carpişma test laboratuarlari ve ruzgar tuneli eksikligini gidermek icin test merkezleri kurulacak ve bunlar yeni iş imkanlari doguracak. Bunlara ek olarak elektrikli arabalar yayginlaştikca Turkiye’nin petrole ihtiyaci azalmiş olacak. Gorunuyor ki  elektrikli arabalarin hayatimiza girmesiyle birlikte Turkiye icin trafikte, ekonomide bircok şey degişecek.

Kaynaklar :

[1],http://www.kobifinans.com.tr/tr/sektor/011002/24560
[2],http://www.elektrikliaraba.gen.tr/oscar/yerli-uretim-ilk-elektrikli-araba-oscar-2012-yilinda-turkiye-yollarinda-olacak

Facebook Comments

Şuraya bakın

69 Yaşına Giren Şehriye Nine’ye Doğum Günü Sürprizi

Kahramanmaraş Dursunbey Sevgi Evi’nde ikamet eden Şehriye Küçüka’ya sevgi evi yetkilileri tarafından doğum günü sürprizi …

4 yorum

  1. Çilem Karslioğlu Beserek

    Resimde Görünen Araba Prototip Galiba Ama Bir Çok Yerde Farklı Şekilde görüyoruz.

  2. hani 2-3 yıldır bekliyoruz oscaı nerde niye çıkmadı gene ne oyunlar dönüyo kamuoyuna bi cvp verin..

  3. hiçmi vatanını milletini seven yerli araba üretcek bi erkek bi yiğit çıkmıycak yaaaaa bu ülkede ? niye çıkmıyo şu araç sizde satıldınız yoksa satılmış hainler..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir