İyikidogdun » Anasayfa » Dünya Kupası Başlıyor

Dünya Kupası Başlıyor

Guney Afrika bu buyuk organizasyonun sorunsuz gecekleşmesi icin yillardir yaptigi hazirliklari tamamladi. Dunyanin dort bir yanindan gelen seyirciler Guney Afrika sokaklarinda takimlarinin bayraklariyla dolaşmaya başladilar. Tum takimlar hazirliklarini bitirdi. Ve artik nefesler tutuldu, cunku 19. Dunya Kupasi Guney Afrika’da başliyor.

Dunya Kupasi

Dunya Kupasi

Aciliş konserlerinin ardindan, ev sahibi Guney Afrika ile Meksika arasinda yapilacak olan ilk mac ile Johannesburg’ta Soccer City Stadyumu’nda 2010 Dunya Kupasi’nin starti verilecek.

Dunya Kupasi Başlangic Konseri

Dunya Kupasi Aciliş Konseri (Paul Gilham – Getty Images)

Biliyorsunuz her uluslararasi organizasyonun bir maskotu olur ve o maskot etkinligin en onemli parcalarindan biridir. 2010 Dunya Kupasi’nin da bir maskotu var, adi: Zakumi.  Zakumi’nin bu yaratici adi, Guney Afrika’nin uluslararasi plaka işareti olan ‘ZA’ ile 2010 yilina atifta bulunmak amaciyla, bircok yerli dilinde ‘10’ anlamina gelen ‘Kumi’den oluşuyor.

Zakumi, 2010 FIFA Dunya Kupasi maskotu

Zakumi, 2010 FIFA Dunya Kupasi maskotu

2010 Dunya Kupasindan bahsetmişken bu yila damgasini vuran Waving Flag isimli parcadan bahsetmemek olmaz. Tum dunyada buyuk begeni toplayan Knaan’in Waving Flag isimli bu parcasi, 2010 Dunya Kupasi’nin resmi şarkisidir.  Gercekten de şarki ve klip insanoglunun futbola olan tutkusunu ve onun yarattigi coşkuyu cok carpici bir bicimde anlatiyor.

2010 Dunya Kupasi Sarkisi

1930 yilinda Uruguay’in şampiyonluguyla başlayan Dunya Kupasi’nda son kupayi 2006 yilinda Fransa’yi penaltilarla 6-4 gecen Italya kazanmişti. Bakalim 2010 Dunya Kupasi hangi milli takim evine goturecek?

Kaynaklar
1. http://tr.wikipedia.org/wiki/FIFA_D%C3%BCnya_Kupas%C4%B1
2. http://tr.wikipedia.org/wiki/2010_FIFA_D%C3%BCnya_Kupas%C4%B1
3. http://www.worldcupyears.com/
4. http://en.wikipedia.org/wiki/2010_FIFA_World_Cup

Facebook Comments

Şuraya bakın

İYİKİDOĞDUN Mobil Uygulaması Çıktı!

Doğum günü uygulaması ile, Doğum günü hatırlatmaları kurabilir, Doğum günlerine özel resimli mesajlar ile arkadaşlarınızın …

3 yorum

  1. Türkiyenin böylesi bir turnuvaya katılamaması çok kötü

  2. iş işten geçti artık önümüze bakmak lazım

  3. Dünya kupasından aklımda kalan tek şey shakira 😀

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir