İyikidogdun » Doğum Günü Pastaları » Doğum Günü Mumları

Doğum Günü Mumları

Dogum gunu mumlari, dogum gunu kutlamalarinin vazgecilmez bir parcasidir. Cikişlari ve temsil ettikleri şeyler dogum gunu kutlanan kişinin yaşina ve kutlayanlarin inanclarina, kulturlerine gore degişmektedir.

Bir soyleyişe gore dogum gunu mumlari, eski Yunanlarin ay tanricasi Artemis’e olan saygilarini gostermek icin hazirladiklari yuvarlak kekleri aya benzetmek icin kullanilmiştir.

birthday_candles.jpg

Dogum gunu icin mumlar

Mumlarin sayisi kucuk cocuklar icin girdigi yaşi temsil eder. Ergenlik donemine yaklaşildikca mum sayisi azalmaya başlar. Orta yaşlarda mum sayisi azalmaya devam eder ve bazen tek muma kadar duşulur. Yaş arttikca katsayilar degişir. Bir mum 5 ila 10 yaşi temsil etmeye başlar.

Pastada tek mum olmasi ozel bir durumdur. Genelde romantizmi temsil eden tek mum dinsel geleneklerini devam ettiren bazi Alman aileler icin “yaşamin işigidir”. Kulturlere gore tek mumun anlami da degişebilir.

birthday_candles_2.jpg

Mum ceşitleri

Dogum gunu pastalari sadece damaga degil goze de hitap etmek icin hazirlanir. Mumlarin yerleşiminde de buna dikkat edilmelidir. Belli bir duzene gore yerleştirilen mumlar gelişiguzel yerleştirilen mumlardan daha guzel gorunurler.

Insanlar dogum gunu mumlari ile ilgili bircok inanca sahiptir. Dogum gununu kutlayan kişi pastanin uzerindeki mumlari sondururken icinden bir dilek tutar. Eger kişi, bir nefeste butun mumlari sondurebilirse, dileginin gercekleşecegini ya da gelecek yilda iyi şans getirecegine inanilir.

birthday_candles_3.jpg

Numarali mumlar

Eger dogum gununu kutlayan kişi dilegini başka birine soylerse dilegin gercekleşmeyecegine inanilir. Başka bir inanc ise dogum gunu mumunun dumani kişilerin dilegini alip tanriya ya da cennete goturdugudur.

Bazi Latin kulturlerinde ilginc bir mum yakma toreni vardir. Genc kizliga adim atan bayanlar kilisede 15. yaşlarini kutlarlar. Genc kiz ilk olarak kendi mumunu yakar daha sonra da kendi mumu ile ebeveynlerinin mumunu yakar. Ebeveynlerde diger aile fertlerinin mumunu yakar. Boylelikle cocuklarinin genc kizliga gecişlerini kutlarlar. Buna “Quinceanera” denir.

quinceanera-candle1.jpg

Dogum gunleri icin ideal mumlar

Cogu dogum gunu mumu, uzun ve ust kisma dogru silindirsel incelen bir yapidadir. Boyutlari 7 ila 40 cm orasinda degişmektedir. Tasarimcilarin elinden cikmiş cok sayida yenilikci ve yaratici mum bulunmaktadir.

Kokulu mumlar ortamin havasini degiştirebilir. Sayi şeklindeki mumlar, bir kişinin, yaşadigi yillarin sayisini ifade etmek icin kullanilmaktadir. Harf şeklindeki mumlar ile bir kutlama mesaji yazilabilmektedir. Soya fasulyesi yagiyla yapilan bazi mumlar yenilebilmektedir. Goz alici renk ve şekilleriyle kişiselleştirilen dogum gunu mumlari tek başina bile dogum gunu hediyesi olabilmektedir.

Kaynaklar

[1], http://www.cyberkisses.com/Birthday/birth-traditions.html
[2], http://www.tokenz.com/birthday-candles.html
[3], http://www.templestudy.com/2008/07/18/blowing-out-birthday-candles/
[4], http://en.wikipedia.org/wiki/Birthday_cake
[5], http://kryogenix.org/writings/questionsquestions.cas

© iyikidogdun.net

Facebook Comments

Şuraya bakın

Dünyanın en iğrenç 20 pastası

Sizin için en kötü, yerken 2 kere düşüneceğiniz pastaları seçtik. Uyarıyoruz bu pastalar herkese göre değil!

2 yorum

  1. doğum günü için bu mumlardan nerde bulabilirim

  2. meşhur olan her pastanede bulabilirsiniz.::)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir