İyikidogdun » Anasayfa » Konfüçyus 2 Bin 560 Yaşında

Konfüçyus 2 Bin 560 Yaşında

konficyus2.jpg

Konfüçyus heykeli

Konfüçyus felsefesinin kurucusu olan büyük Çin bilgesi ve filozofu Konfüçyus’un 2 bin 560. doğum günü, doğduğu yer olan Çin’in doğusundaki Şandong eyaletinin Çüfu şehrinde kutlandı. Konfüçyus tapınağında düzenlenen etkinliğe bilim adamları ve birçok yabancı ülke misyonu dahil, uluslararası kuruluşlardan 10 binden fazla kişi katıldı.

konficyus1.jpg

Konfüçyus’un 2.560. doğum günü kutlaması

10 binden fazla kişinin katıldığı etkinliklerde 2 bin 560. doğum günü kutlanan Konfüçyus’un soy ağacı da gün yüzüne çıkarıldı. Birçoğu bilim adamından oluşan uluslararası katılımcıların olduğu etkinliklerde Konfüçyus’un 77. nesilden torunu Kong Dıyong, kırmızı ipekte muhafaza edilen aile ağacının beşinci taslağını katılımcılara sundu. Aile ağacı için “Çin’in milli hazinesi” diyen Kong, son taslağını hazırlamanın torunların 10 yılını aldığını belirterek, soy ağacının 10 milyon yüene (yaklaşık 2 milyon 500 bin TL) mal olduğunu söyledi.

konficyus3.jpg

Konfüçyus temsili resmi

Eski Çin bilgini kıyafeti giyen binlerce kişi Çüfu’daki Konfüçyus tapınağının etrafında çeşitli tören ve danslarla Konfüçyus’un doğumunu kutladı. Ayrıca binlerce insan, Çin hat sanatı ile “Hı” yani “ahenk” yazarak, dünyanın daha uyumlu ve yaşanabilir bir yer olması hususunda temennilerini dile getirdi.  Konfüçyus’un  temelde merhamet, sağlıklı yaşam, ana-babaya saygı, adalet ve barışı ön plana çıkaran ilkeleri dünyada halen itibar görüyor.

Kaynaklar:
[1], http://www.chinadaily.com.cn/china/2009-09/28/content_8745068.htm
[2], http://www.thaindian.com/newsportal/world-news/confuciuss-2560th-birthday-commemorated-at-his-birthplace_100253186.html
[3], http://www.earthtimes.org/articles/show/287537,china-marks-2560th-birthday-of-confucius.html

Facebook Comments

Şuraya bakın

İYİKİDOĞDUN Mobil Uygulaması Çıktı!

Doğum günü uygulaması ile, Doğum günü hatırlatmaları kurabilir, Doğum günlerine özel resimli mesajlar ile arkadaşlarınızın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir