İyikidogdun » Anasayfa » İyi Ki Doğdun Tesla!

İyi Ki Doğdun Tesla!

10 Temmuz 1856′da doğan ve bugün tüm dünyada 153. yaş günü kutlanılan Nikola Tesla, 19. ve 20. yüzyılın en ilginç bilim adamı ve mucitlerinden biridir. Elektrik ve elektromanyetizma üzerine yaptığı çalışmalar ve icatları sayesinde, bilinen deyimle “elektriğin tanrısı” haline gelmiştir.

tesla1.png

Elektiriğin tanrısı Nicola Tesla

Delilik ve dahilik arasında gidip gelen Tesla’nın hayatı boyunca yapmak istediği en önemli şey elektrik dalgalarını, radyo dalgalarının yaptığı gibi atmosferde iletebilmekti. Böylelikle insanlık için bir merkezden üretilen ve ulaştırılan bedava elektrik sağlanmış olacaktı. Sürekli böyle bir hedef üzerine çalışan Tesla’nın bu fikrini pek beğenmeyen Amerikan elektrik dağıtım şirketleri  ona verdikleri desteği geri çektiler. Oysa Tesla, o zamanlar kısıtlı imkanları ile o meşhur Tesla Bobini aracılığında şimşekten daha güçlü elektrik arkları yapmayı başarmıştı.

http://www.metacafe.com/watch/2239758/

Çalışmalarında yanlız bırakıldıktan sonra ikinci dünya savaşı öncesi silah projeleri ile dikkat çekmeye çalıştı. Bu alandaki elektrik kalkanları, mikrodalga silahları gibi projeleri bugün için bile son derece ütopiktir.

Nikola Tesla, sonraki dönemlerde insan aklını ve beyin dalgalarını araştırmaya koyuldu, Dünya’nın rezonansını ölçme, düşünceyi ekrana yansıtma deneyleri yaptı ve telepati üzerine çalıştı.

tesla2.png

Nicola Tesla çalışmaları

Günlük hayatta kullandığımız, bilgisayar, internet, televizyon, radyo gibi hemen her şeyde Tesla’nın doğrudan payı vardır. Bugün evlerimizde kullandığımız AC (alternatif akım) şebekeler yine onun icadıdır. AC şebekesi sayesinde Tesla, Edison’un DC (doğru akım) sistemini kullanışsız hale getirmiş ve elektriği uzak mesafelere ulaştırmayı başararak günümüzdeki gibi her eve sokmayı sağlamıştır.

Döneminde Einstein’ın görecelik teorisinde hata bulmuş ve bu yıllar sonra ispatlanmış olan Tesla’nın, 100′lerce eşsiz patenti vardır ve zamanının çok ötesindeki bir dahidir.

Kaynaklar

[1], http://en.wikipedia.org/wiki/Nikola_Tesla
[2], TESLA Anlaşılmamış Dahi, Margaret Cheney, Aykırı Yayınları, Biyografi
[3], Bilim ve Ütopya, Mart 2000

© iyikidoğdun.net

Facebook Comments

Şuraya bakın

İYİKİDOĞDUN Mobil Uygulaması Çıktı!

Doğum günü uygulaması ile, Doğum günü hatırlatmaları kurabilir, Doğum günlerine özel resimli mesajlar ile arkadaşlarınızın …

Bir yorum

  1. Zamanında, Edison Tesla’nın önünü kesmemiş olsaydı. Bu gün çok daha farklı yerlerde olurduk. İyiki doğdun Tesla demek istiyorum. Ayrıca Edison’u da bitmek tükenmek bilmeyen hırsından dolayı kınıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir