İyikidogdun » Anasayfa » Doğum Günü İnançları

Doğum Günü İnançları

Dogum gunleri herkes icin onemlidir. Hatta bazi ulkelerde  dogum gunleri oyle onemsenir ki, o ulkenin kulturune geleneklerine has ozellikler dogum  gunu kutlamalariyla karişir ve ortaya kulturden kulture degişen bir cok dogum gunu inanci cikar.

Mesela  Hollanda’da 5,10,15,20,21 gibi yaşlara tac yaşi adi verilir. Bu yaşlardaki dogum gunu kutlamalari ve alinan hediyeler daha gosterişli ve pahali olur.

Arjantin’de ise kiz cocuklari icin 15 yaş onemlidir. 15 yaşina ulaşan her kiz icin seronomiler yapilir daha sonra da kizlar babalariyla ve diger erkeklerle dans ederler.

Afrika’da Yeni Yaş Seremonisi

Afrika ulkelerinin cogunda da dogum gunu kutlamalari olmayip belirli yaşlarda ulkelerinin  geleneklerinin, danslarinin ve şarkilarinin ogretildigi seremoniler yapilir.

Cocuklarin dogum gunlerine ise ozellikle Avrupa ulkelerinde  cok onem verilir. Mesela Danimarka’da cocuklarin dogum gunlerinde odalarindaki cama buyuk bayraklar asilir. Genelde cocuklar uyurken yapilan bu surpriz ile amac dogum gunun uyanan cocugu şaşirtmak olur.

Vietnam ve Cin’de ise dogum gunleri kutlanmaz. Onun yerine yeni yilin başlangici onlar icin yeni yaşa giriş olarak kabul edilir.

Iskoclar’da ise  erkek cocuklari dogum gunlerinde şaka ile karişik hirpalanir. Bunun onun daha guclu hissetmesi icin yapildigi soylenir.

Cin’de bir cocugun 2. yaş gununde aile uyeleri yere, cocugun etrafina ceşitli nesneler koyar ve Cin gelenegine gore cocugun aldigi ilk nesne onun yaşaminda sececegi meslegi gosterir

21 Yaş Pastasi

Guney Afrika’da ise  21 yaşina basan genclere dogum gunlerinde aluminyum folyodan, gumuşten ya da altindan yapilmiş anahtarlar, kendi  hayatlarina acilan kapinin anahtari olarak, hediye edilir.

Ingilizce konuşan cogu ulkede 21. yaş gununde dogum gunu pastasinin uzerinde bir anahtar vardir ya da pasta anahtar şeklindedir. Bu anahtar 21 yaşindaki kişinin evden ayrilabilecek olgunluga ulaştigini gosterir.

Gecmişte ise Avrupa’da 30 yaşina girmiş ve hala bekar olan erkekler valilik binasinin merdivenlerini temizlemek zorundalardi. Boylece tum kizlar o erkegin kiz arkadaşi olmadigini ve merdivenleri ne kadar iyi ya da kotu temizledigini gorebilirdi.

Nepal’de Dogum Gunu Gelenegi

Dogum gunlerinin vazgecilmez eglencesi dogum gunu şakalari bir cok ulkede bir gelenek haline donmuş durumda;

Ornegin Iskoclar’da dogum gunlerinde dogum gunu cocugunu yakalayip burnuna yag surmek  bir dogum gunu gelenegi ve eger o kişiyi yakalayamazlarsa bunun  kotu şans getirecegi soylenir.

Nepal’de ise  dogum gunu olan erkeklerin alnina şans getirmesi icin pirinc ve yogurttan oluşan kirmizi renkte bir karişim surulur.

Kaynaklar:
[1],http://www.buzzle.com/articles/birthday-traditions.html
[2],http://www.kidsparties.com/TraditionsInDifferentCountries.htm
[3],http://www.frmtr.com/genel-kultur-vatandaslik/741693-dogum-gunu-kutlama-adetler-ve-inanislar-genel-kultur.html
[4],http://www.itusozluk.com/goster.php/d%FCnyadaki+do%F0um+g%FCn%FC+gelenekleri
[5],http://www.kidsparties.com/TraditionsInDifferentCountries.htm

Facebook Comments

Şuraya bakın

İYİKİDOĞDUN Mobil Uygulaması Çıktı!

Doğum günü uygulaması ile, Doğum günü hatırlatmaları kurabilir, Doğum günlerine özel resimli mesajlar ile arkadaşlarınızın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir