İyikidogdun » Anasayfa » Birinci Yaş Günü Nasıl Kutlanmalı?

Birinci Yaş Günü Nasıl Kutlanmalı?

Bebekleri 1. yaşını bitirmek üzereyken, anne babaların aklında birinci doğum gününün nasıl kutlanması gerektiğine dair düşünceler dolaşmaya başlar. Aslında bakıldığında, çocuklarının “ilk”leri, doğumdan itibaren ebeveynlerinin hayatında çok önemli ve özel bir yer etmiştir. Bu yüzden ilk doğum günü kutlaması, ailece yıllar boyu hatırlanacak özel bir kutlama olmalıdır.

Çocuğunuzun birinci doğum günü tüm aile ve arkadaş çevresi için heyecan verici ve keyifli bir gündür. iyikidogdun.net’in bu önemli günü planlarken dikkat edilmesi gerekenler hakkındaki önerilerine kulak verin!

birinci1.jpg

İlk doğum günü heycanı

Davetliler

Kutlamaya diğer bir yaşındaki çocukları ve tabiki anne-babalarını çağırmak konusunda ısrarcı olunmamalıdır. Unutulmamalıdır ki bu tip bir eğlence için çocuğun  yaşı henüz çok küçük. Anne-baba, çok yakın dostlar, aile bireyleri ve bebeğin olduğu bir kutlama “bir” yaş için çok uygundur. Üstelik kalabalıktansa daha az kişinin olduğu bir organizasyon hem bebeğin rahatı hem de ev sahipleri için daha iyi olacaktır.

Zamanlama

Birinci doğum günü kutlaması, bebeğin uyku saatinden sonraya planlanmalıdır. Uyku vaktine ya da hemen öncesine değil. Böylece bebek ne uykusuzluktan dolayı huysuzlaşacak, ne de uyuyakalıp tüm eğlenceyi kaçıracaktır. Kutlama süresi kısa tutulmalıdır. Yaklaşık bir, bir buçuk saatlik bir eğlence yeterli olacaktır. Daha uzun sürmesi hem anne-baba, hem de bebek için yorucu ve gereksizdir.

birinci2.jpg

Zamanlama çok önemli

Süsleme

Kutlama yapılacak mekan resimler, rengarenk ve bebeğin ilgisini çekecek  görseller ile süslenmelidir. Bunun en kestirme yolu, tavana kumaş tutturup üzerine resimler ve objeler asmak olabilir. Doğum günü balonları da keyiflidir fakat bunlar ya erişimi zor yerlere asılmalıdır, ya da çocuklar için özel üretilen balonlardan alınmalıdır ki herhangi bir kaza durumuyla karşılaşılmasın.

Yemek

Ziyaretçilere uygun nitelikte yiyeceklere ihtiyaç olacaktır. O yüzden yiyecekler buna göre iyi düşünülüp planlanmalıdır. Eğer davetlilerde yetişkinler çoğunluktaysa, abur cubur yerine normal yemek hazırlanmalıdır. Davetliler büyüklü küçüklü karışık bir yaş grubu ise, buna uygun alternatif çeşitleri olan bir menü ortaya koyulmalıdır. Çocukların çoğunlukta olma durumunda ise onları cezbedecek fakat abur cubur olmayan yiyecekler hazırlanmalıdır. Doğum günü pastası olmazsa olmazdır, ve bu pastanın içine bebeğiniz için minik bir başka kek saplamak da anlamlı olacaktır. Bu muhtemelen bebeğin tattığı ilk yaş pastası olacağından, bol fotoğraf ve video ile bu anın ölümsüzleştirilmesi ilerki yıllar için unutulmaz bir anı olacaktır.

Kaynaklar:

[1], http://www.life123.com/holidays/birthdays/first-birthday/babys-first-birthday-party.shtml
[2], http://www.gagazine.com/planning-your-childs-first-birthday-party/
[3], http://www.sheknows.com/articles/2090.htm

Facebook Comments

Şuraya bakın

İYİKİDOĞDUN Mobil Uygulaması Çıktı!

Doğum günü uygulaması ile, Doğum günü hatırlatmaları kurabilir, Doğum günlerine özel resimli mesajlar ile arkadaşlarınızın …

3 yorum

  1. bu aralar bu konularla ilgileniyorum. Neden acabaaa? en iyisi aile arasında sade bir kutlama.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir