İyikidogdun » Doğum Günü Kutlamaları » 29 Şubatta Doğan Şanslı İnsanlar

29 Şubatta Doğan Şanslı İnsanlar

Teorik olarak dünyada Doğum Günü  29 Şubat’ta olan 4 Milyon insan bulunmaktadır. Bu durumun gerçekleşme olasılığı 1461’de 1 ‘dir. Şanslı diye hitap etmemizin sebebi aslında bayanlardır. Bayanlar için bu durumun açıklaması şudur: “4 Yılda bir yaşlanıyorsun”. 29 Şubatta doğmak sizi farklı kılar.

February 29

Uygulamada Doğum tarihi kayıt edilirken nüfus müdürlüğü bebeğin velisine 1 Martı öneriyor. Ancak veliler isterlerse 29 Şubat olarak kaydettirebiliyor. Nüfus cüzdanında 29 Şubat görünenler sistemlerde küçük yaşta görünüp görünmediklerinden emin değiller.

“Bu tarihte doğan birisiyle ve yine bu tarihte evlenirsem hem eşimin doğum gününü hem de evlilik yıldönümümü 4 yılda bir kutlamış olurum. Böylece her ikisi içinde ayrı ayrı hediye almamış olurum ” diye düşünmeyin sakın. Eşlerinize hediye almak gerçeğinden kurtulamazsınız.

Peki ne yapıyor 29 Şubatta doğanlar? Tabii ki burada anlattığımız gibi 4 yılda bir kutlamıyorlar. Bunun için en uygun tarihin 1 Mart olduğunu düşünen insan sayısı çok ama 28 Şubatta kutlayan sayısını da küçümsememiz lazım. Bunlarla birlikte doğum gününü o hafta kutlayanlar ya da sırf bu tarihte doğduğu için doğum gününü kutlamayan insanlarımız da var.

Nitekim 2012 yılında Bayrampaşa Belediyesi buna benzer bir program yapmış ancak bu sadece İstanbul’da değil ülkemizin tüm bölgelerinde yapılabilirse daha anlamlı olabilir.29 Şubatta doğan kişilerin arasında Nejat İşler ve Erol Büyükburç gibi tanınmış isimlerde var.

 29 Şubat’ta Doğan Diğer Ünlüler

29 Şubat Doğumluların Burçları ve Karakterleri

29 Şubat’ta Doğanların Burcu Balıktır.

Karakterleri:

  • Duygusal olurlar.
  • Akıllı ve mantıklı düşünebilirler. Ancak herkesin de 29 Şubatta doğanların mantığını kabul etmelerini bekler.
  • Yalnız yapılan aktivitelerden hoşlanırlar.
  • Çevrelerindeki lüzumsuz insanlara tahammül edemezler.

Peki Şubat Neden 4 Yılda Bir 29 Gündür?

Şuanda kullandığımız takvimin kökeni Roma İmparatoru Julius Caesar’ın Mısırlı astronomi bilgini Sosigenes’e yaptırdığı takvim. Takvime göre bir yıl 365 gün 6 saattir. Böylece her yıldan 6 saat artar. Artan bu saatler her 4 yılda, bir gün eder ve yıla eklenir. Böylece 4 yılda bir, bir yıl 366 güne çıkar. 366 sayısı 12 ‘ye tam bölünemediğinden bazı ayların 30, bazı ayların 31 çekmesi uygun görülür. Caesar’dan sonra yaşayan başka Roma İmparatoru Augustus da kendi adını bir aya verir.Caesar’ında önceden kendi adını verdiği “July” ayının 31 çekmesini hazmedemeyen Augustus, kendi ayınında 31 çekmesini emreder. Bunun üzerine astronomlar Şubat ayından bir günü alıp Ağustos ayına ekler. Böylece 29 Şubat kargaşasını yaşatan olay günümüze kadar gelir.

Sonraki 29 Şubat Yılları ve Günleri

  • 29 Şubat 2016 Pazartesi
  • 29 Şubat 2020 Cumartesi
  • 29 Şubat 2024 Perşembe
  • 29 Şubat 2028 Salı
  • 29 Şubat 2032 Pazar

Twitter’da 29 Şubat Geyikleri

 

 

 

 

Facebook Comments

Şuraya bakın

Kendi Doğum Gününüzde Kullanabileceğiniz 10 Görsel

Bugün doğum gününüz mü ? İşte size paylaşabileceğiniz doğum günü resimleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir