İyikidogdun » Anasayfa » Mutlu Yıllar İnternet

Mutlu Yıllar İnternet

Her gün onlarca e-mail alıyoruz, gönderiyoruz. Gündemi internetten takip ediyor, merak ettiğimiz her şeye internet üzerinden erişiyoruz. Şöyle bir geriye baktığımızda ilk internet tecrübelerimizin 90’lara dayandığını görebilir ve internetin ilk o zamanlar başladığını düşünebiliriz. Oysa internet düşündüğümüzden daha yaşlı.

arpanet-5.jpg

İlk internet ağı Arpanet

İnternet bundan 40 yıl önce Los Angeles’taki Kaliforniya Üniversitesi (UCLA) Kampüsü’nde doğdu. İlk mesaj, iki bilgisayar birbirine bağlanarak ARPANET ağı üzerinden UCLA Kampüsü’nden 643 km uzaklıktaki Stanford Araştırma Enstitüsü’ne saat 22:30’da 29 Ekim 1969 yılında gönderildi.

arpanet-4.jpg

Arpanet den bir kare

İlk denemede sistem arızalanmış, bu yüzden mesaj olarak gönderilen ‘login’ kelimesinin yalnızca ‘lo’ kısmı iletilebilmişti. İkinci denemede bu sorun giderilmiş, mesaj başarılı şekilde ulaşmıştı.

UCLA profesörü Leonard Kleinrock, bugünkü veri transferini sağlayan ‘paket değişimi’ esasına dayalı ARPANET’i geliştiren kişidir. İnternetin temelini oluşturan ARPANET sayesinde bu gün, dünya genelinde 1,6 milyar kişi internete bağlanıyor.

internet_people.jpg

Herkez internette

ARPANET (Advanced Research Projects Agency Network), ARPA (Amerikan Gelişmiş Savunma Araştırmaları Dairesi) için geliştirilmiş bir bilgisayar ağıdır. Araştırma ve araştırmacıları birbirine bağlamak amacıyla geliştirilen ARPANET, daha sonraları internetin gelişmesine yol açan TCP/IP protokolünün ortaya çıkmasını sağlamıştır.

internet-smiling.jpg

İnternet ağı

ARPANET kullanımı, 1969 ve 1977 yılları arasında dört bilgisayar ağından, üniversitelere ve askeriyeye bağlı 111 bilgisayara yaygınlaştı. USENET, Ethernet, CSNET ve BITNET ağları içeren APRANET, genişlemeye devam etti. Ancak 1986’da alanında öncü beş bilgisayar merkezi NSFNET adlı bir ağ geliştirdi. Birçok üniversitede kullanılmaya başlanan NSFNET, diğer ağlarla birleşti. Devamlı genişleyen ağ herkes tarafından tercih edilmeye başlandı ve ‘İnternet’e geçiş sağlandı.

Kaynaklar
[1] http://tr.wikipedia.org/wiki/Arpanet
[2] http://computer.howstuffworks.com/arpanet4.htm
[3]http://www.thisisbrandx.com/2009/10/happy-birthday-internet.html
[4]http://news.nationalgeographic.com/news/2009/10/091029-internet-40th-anniversary.html
[5] http://abcnews.go.com/Technology/AheadoftheCurve/today-internets-40th-birthday/story?id=8945743

Facebook Comments

Şuraya bakın

İYİKİDOĞDUN Mobil Uygulaması Çıktı!

Doğum günü uygulaması ile, Doğum günü hatırlatmaları kurabilir, Doğum günlerine özel resimli mesajlar ile arkadaşlarınızın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir