İyikidogdun » Anasayfa » Japonca İyi ki Doğdun Şarkısı

Japonca İyi ki Doğdun Şarkısı

Her ulkenin kendi kulturune ozel dogum gunu gelenekleri vardir. Japon kulturunde dogum gunu partileri nasil yapilir ve dogum gunu şarkisi nasil soylenir? Sorularin cevaplarini merak edenler icin geliyor.

誕生日おめでとう(Otanjou-bi Omedetou – Mutlu Yillar)

http://www.metacafe.com/watch/yt-TJl552W3YXE/

Japonya’da Dogum Gunu Kutlamalari

Japonya’da her Kasim ayinin 15’inde Japonyalilarin Shichi-Go-San ismini verdikleri Sinto Festivali kutlanir. Bu festivalde, tum 3 yaşindaki cocuklar, 7 yaşindaki kizlar ve 5 yaşindaki erkekler aileleri ile birlikte Japonlar icin kutsal sayilan yerlere giderler. Burada sahip olduklari icin Tanrilarina şukranlarini sunarlar ve uzun omurlu olmak icin dua ederler. Bunun nedeni uzun yillar once cocuklarin henuz 3, 5 ve 7 yaşlarina gelmeden hastaliktan olmuş olmalaridir.

japan-birthday

Japon dogum gunu

Dogum gunlerinde de bu festival gelenegini uygulamayi ihmal etmezler. Yapilan uzun dualarin ardindan eve gidilir, kimonolar giyilir ve dogum gunu eglencesi başlar. Japon bir cocuga verilecek en guzel hediyelerden bir tanesi, uzerinde “yaşaminin 1000 yili icin şekerlemeler” yazili şeker dolu cantadir.

Japonyalilar cok eskiden dogum gunlerini 1 Ocak’ta kutlarken, gunumuzde gercek gunlerinde kutluyorlar.

Kaynaklar
[1] http://kidsparties.com/TraditionsInDifferentCountries.htm
[2] http://www.birthdaycelebrations.net/japanesebirthdays.htm

© iyikidogdun.net

Facebook Comments

Şuraya bakın

İYİKİDOĞDUN Mobil Uygulaması Çıktı!

Doğum günü uygulaması ile, Doğum günü hatırlatmaları kurabilir, Doğum günlerine özel resimli mesajlar ile arkadaşlarınızın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir