İyikidogdun » Anasayfa » 106 Milyar İnsan Doğdu!

106 Milyar İnsan Doğdu!

Şu an dünya nüfusu ne kadar? Dünya ne zaman var oldu? Bunlar zaman zaman aklımızı kurcalayan sorulardır. Peki bu güne dek dünyaya toplam kaç insan geldi, bunu hiç düşünmüş müydünüz?

ABD’de yapılan bir araştırmaya göre dünyada şu ana kadar 106 milyar insan doğdu. İnsanoğlunun var oluşundan bu yana geçen 52 bin yılda ölenlerin sayısı ise 100 milyar.

people.jpg

Dünya insanları

ABD’nin Washington eyaletinde bulunan, dünya nüfusu, sağlık ve çevre koşulları gibi konularda çalışan ve gelecek kuşaklarla ilgili öngörüler yapan Population Reference Bureau (PRB) Araştırma Merkezi, günümüze kadar dünyada kaç insanın var olduğu ve onların ne kadarının hayatta olduğuna dair bir araştırma yaptı.

old-people.jpgYaşamın kaynağı

Bu araştırmaya sebep olan şey, 1970 yılında bir yazarın, bu güne kadar dünyada var olan insanların yüzde 75’i halen yaşıyor iddiası olmuştu. Bunun mantık dışı olduğunu söyleyen PRB,  bu konuyla ilgili araştırma yaparak kendi tahminini yayımladı.

babies-in-flower-pots.jpg
Doğan çocuklar

Araştırmaya başlamadan önce PBR’nin düşünmesi gereken iki soru vardı: (1) insanoğlunun ne zamandan beri var olduğu ve (2) farklı zamanlardaki ortalama insan nüfusu. İlk insan türünün M.Ö. 50.000’de var olduğu biliniyordu. Ancak dünya nüfus ortalamasını bu kadar uzun yıl için hesaplamak gerçekten çok zordu. Bugün genç nüfusa sahip ülkelerde 1000’de 45 ya da 50 oranında doğum oranına rastlanıyor. Geçmiş zamanlarda ise çocuk ölüm oranlarının fazla olması nedeniyle bu oran 1000’de 500 ve daha fazlası olarak düşünülüyor.

graph.jpg

İnsan nüfusu

Bu tahminlerden yola çıkarak yapılan uzun araştırmalar sonucunda, M.Ö. 50.000’den bugüne kadar 106 milyar 456 milyon 367 bin 669 kişinin yaşadığı bulunmuştur. Nüfusu şu anda 6 milyar 809 milyon 972 bin olan dünya üzerinde 52 bin yılda ölenlerin sayısı ise 100 milyardır.

persos.gif

Kişiler

Araştırmaya neden olan sonuca gelince, dünyada şu ana kadar yaşamış insanların yüzde 75’inin değil sadece yüzde 5,8’inin canlı olarak yaşamlarını sürdürdüğü bulunmuştur.

Kaynaklar
[1] http://www.milliyet.com.tr
[2] http://www.prb.org/Articles/2002/HowManyPeopleHaveEverLivedonEarth.aspx

Facebook Comments

Şuraya bakın

İYİKİDOĞDUN Mobil Uygulaması Çıktı!

Doğum günü uygulaması ile, Doğum günü hatırlatmaları kurabilir, Doğum günlerine özel resimli mesajlar ile arkadaşlarınızın …

Bir yorum

  1. İlginç ! Çok fazla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir