İyikidogdun » Doğum Günü Hediyeleri » Kitapseverler için Hediye: “Okuma Aşkı” Kitap Ayracı

Kitapseverler için Hediye: “Okuma Aşkı” Kitap Ayracı

Orhan Pamuk en son okudugum kitabi Saf ve Duşunceli Romanci’da ulkemizde okur sayisinin cok az oldugundan yakiniyor olsa da sanirim hepimizin yakinlarinda yine de kitap okumayi seven birileri vardir. Belki de biz kendimiz okumadan yaşayamayacagimiza inanan tam bir kitap kurduyuzdur. Bu yuzden birazdan size sunacagim hediye onerisini yakinlariniz/sevdikleriniz icin yapmayi duşunebileceginiz gibi pekala kendiniz icin de bir veya birkac tane yapmayi duşunebilirsiniz. Cunku bu ayraclar hem cok cok basit, hem kullanişli hem de cok tatli. Ve tig işine yeni başlayanlar ya da cocuklariniza ogretmek  icin de cok hoş bir proje olabilir.

Simdi dilerseniz kucuk fakat sevimli hediyemizin yapimina gecelim hemen..

Gerekli malzemeler:

1. Tig işi kalp motifi: Bu motifi tig ile kendiniz hazirlayabileceginiz (hazirlamak icin buradaki anlatimdan da faydalanabilirsiniz) gibi benim dukkanimdan da sipariş verebilirsiniz.

2. Biraz ip; yaklaşik 170 cm kadar.

3. Tig: Ben 4 mm kullandim.

4. Orgu ignesi

Kullanacagimiz teknik: Zincir

Yapilişi:

1. Ipe once bir ilmek atiyoruz. Bunun icin ipte once kucuk bir cember oluşturuyoruz. Daha sonra iplerden bir tanesini bu cemberin altindan gececek şekilde katliyoruz ve altta kalan ipi cemberin icinden cekip oluşturdugumuz ilmegi bir elimiz ile tutarken digeriyle yavaşca boşta kalan ipleri cekerek sikiştiriyoruz.

2. Bu ilmek yardimiyla ipi kalp motifinin iki yuvarlak bolumunden bir tanesine ekliyoruz. Ben burada sag taraftakini tercih ettim.

3. Simdi calişacagimiz tek işlem olan zincir cekme işlemine gecebiliriz. Bunun icin, daha uzun olan ipi tiga bir kere dolayarak (6 no’lu resim) bunu tigdaki diger ilmegin icinden gecirecek şekilde tigi geriye dogru cekiyoruz. Bu işlemi uzunlugu yaklaşik olarak 28-30cm olana kadar tekrarliyoruz.

4. Zincir gerekli uzunluga ulaştiktan sonra ipi kesiyoruz ve resimde goruldugu gibi tigdaki ilmegin icinden cekip iyice sikiştiriyoruz.

5. En son olarak başlangictaki ipin daha kisa olan kismini orgu ignesi yardimiyla 11 no’lu resimde goruldugu gibi motifin arka tarafinda dikkatlice gizliyoruz. Gerekirse oluşan katlanmalari elimizle duzeltebiliriz. Fazla ipi kesiyoruz.

Hepsi bu…

Artik nerede kaldigimizi unutmamak icin sayfalarin kenarlarini katlamamiza gerek kalmayacak. Kucuk bir oneri; bu kitap ayraclarini kalp motifleri ile yapabileceginiz gibi cicek, yildiz, daire vb. pek cok motif ile de deneyebilirsiniz, bu tamamen sizin zevkinize ve yaraticiliginiza kalmiş.

Not: Kalp motifleri The Yarn Chick tarafindan hazirlanan anlatim yardimiyla yapilmiştir.

Ve şimdi işin en eglenceli kismi; artik yaptiklarimizi hediye edebiliriz.

Kaynaklar:

[1], http://www.etsy.com/shop/TheYarnChick

[2], http://www.pasaj.com/dukkan/laceandribbon

 

Facebook Comments

Şuraya bakın

Hediye Kartları – Doğum Günü Hediyesini Gitsin Kendi Alsın

Doğum günü hediyesi olarak hediye kartları nasıl kullanılır?

4 yorum

  1. nasıl yapacağım ben peki kendim yapmak istesem kalbi

  2. Rabia Hanım,

    Ben kalp motiflerini http://www.etsy.com/listing/74799756/pdf-crochet-pattern-heart-applique adresinde bulabileceğiniz İngilizce anlatımdan faydalanarak yaptım. Anlatım aslında çok çok basit ancak bu anlatımı takip edebilmeniz için tığ işi ile ilgili birkaç tane İngilizce terimi bilmeniz gerekiyor. İnternet üzerinden biraz araştırmayla onları da kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

    Ayrıca internette ben aynı motifin yapılışını anlatan (ücretsiz) diğer bir siteye de rastlamıştım ama adresi kaydetmemişim. Eğer bulabilirsem o adresi de size yazarım. Belki de siz benden önce bulursunuz 🙂

  3. Ben anlamadım bi türlü. Yarım saattir uğraşıyotum çember yapıp ilmek yaptıktan sonrası gelmiyor ya 🙁

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir