İyikidogdun » Doğum Günü Yazıları » Yemek Masası Dekorasyonu

Yemek Masası Dekorasyonu

Son gunlerde televizyonlarimizda sikca karşilaştigimiz programlarin da etkisiyle artik hepimiz yemek yedigimiz masanin duzenine daha bir dikkat eder olduk. Ozellikle “Yemekteyiz” adli yarişma programi geleneksel yemek yeme alişkanliklarimizin ve sofra duzenimizin televizyon ekranindaki modern yansimasi sanki.  Masa dekorasyonuna verdigimiz onem bir anlamda misafirlerimize gosterdigimiz ozenin resmi gibi, boyle olunca hepimiz bu resme en guzel cerceveyi yakiştirma duşuncesindeyiz. Bugun size ozellikle yemekli nişan, dugun ve ozel davetleriniz icin faydali olabilecek bazi bilgiler verecegiz.

Yemek Masasi Dekorasyonu

Yemek Masasi Dekorasyonu

Yemek masasi hazirlarken oncelikle masanizin şekline onem vermelisiniz. Masanin buyuklugu misafir sayisina gore degişiklik gosterirken, şekli ise masanin samimiyet/resmiyet terazisinde dengeyi saglayan onemli bir agirliktir. Dikdortgen bir masa mesafeli konuklariniz icin daha rahat bir yemek deneyimi saglarken, yuvarlak bir masa, samimi ve sicak bir sohbet ortami oluşturacak, tabiri caizse “tuzu uzatmak” daha kolay olacaktir.

Yemek Masasi Dekorasyonu Yemek Masasi Dekorasyonu

Bunun yaninda, sofra dekorasyonunda en onemli parcalardan birinin de yemek takimi oldugunu soylemek yanliş olmaz. Misafirlerinizi daha tabaklari yemeklerle dolmadan etkilemek, masayla uyumlu ve estetik bir yemek takimiyla mumkun olabilir. Masa ortusu yemek takimiyla uyum icinde olmalidir. Ayni şekilde yemek takimiyla uyumlu renklerde bir runner masayi her zaman guzelleştirir. Masaniz modern bir tarzda ise, bardak ve kadehler sade ve estetik cizgiler icermelidir. Klasik bir masa icinse, gosterişli yaldizli modeller tercih edilebilir.  Yine dekorasyonun tarzina gore masanizi taze bir kircicegi veya barok bir şamdan ve birkac renkli taşla susleyebilirsiniz. Son olarak ceşit ceşit, renk renk pecetelerden, masaniza uygun bir modelle dekorasyonunuzu tamamlayabilirsiniz.

Yemek Masasi Dekorasyonu

Yemek Masasi Dekorasyonu

Teknik birkac detaya da deginmek gerekirse, catal, kaşik ve bicaklarin tabak etrafindaki duzeni onemlidir. Catal, kaşik ve bicak, kullanim amaclarina gore diştan başlayip ice dogru gelecek şekilde yerleştirilir.  Tabagin saginda kaşik ve keskin tarafi tabaga donuk bir şekilde bicak, solundaysa catal yer alir. Bunlarin yaninda, ekmek tabagindan beyaz şarap kadehine kadar neyin nerede durmasi gerektigi konusunda aşagidaki gorselin yardimci olacagini umuyoruz.

Ornek Sofra Yerleşimi

Ornek Sofra Yerleşimi

Yemekli dugun, nişan ve davetlerinizde, misafirperverliginizi, sofranizin şiklik ve zarafetiyle percinleyin. Anlattiklarimizi dikkate aldiysaniz elinize saglik, cunku eminiz, afiyet olmuştur..

Kaynaklar:

1. http://www.mobilya-cizimleri.com/sik-masa-hazirlama/
2. http://fenomenyemekler.bloggum.com/yazilar/tag/masa%20d%C3%BCzeni/
3. http://www.ailevadisi.net/yemek-tarifleri/357548-sofra-duzeni-nasil-olmali.html

Facebook Comments

Şuraya bakın

Kendi Doğum Gününüzde Kullanabileceğiniz 10 Görsel

Bugün doğum gününüz mü ? İşte size paylaşabileceğiniz doğum günü resimleri

2 yorum

 1. bazı tv programlarından sonra çok önem kazandı bu yemek masası düzeni

 2. Sorularım:

  1. Kahvaltı için de aynı sofrayı mı kullancaz, krep, balık nasıl olcak

  2. Tuz, karabiber, kırmızı biber ve turşu nerde durcak

  3. Peçeteyi öyle nasıl katladınız ayrı bir eğitim olabilir

  4. Yeşil tabakların içinden nasıl ışık çıkıyor

  5. Soframızı sineklerden böceklerden nasıl korumalıyız

  6. Neden hep 6 ve katları şeklinde sofra hazırlanır

  Doğumgünüm 3 gün 3 gece süreceği için bu sorularıma yanıt verirseniz çok sevineceğim. Hatta sizi bile beklerim. Çeşmeye umarım gelebilirsiniz.

  Sevgiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir