İyikidogdun » Anasayfa » Doğum Günü Partisi Oyunları

Doğum Günü Partisi Oyunları

Çocuğunuzun doğum günü partisi var ve tüm arkadaşlarınızı çağırdınız. Pasta geldi, mumlar üflendi, hediyeler açıldı. Peki şimdi ne yapacaksınız? Yıllardır oynanan Sandalye kapmaca, kör ebe, kulaktan kulağa gibi oyunlara alternatif arıyorsanız işte size birbirinden güzel doğum günü partisi oyunları!

kids_party.jpg

Doğum günü eğlencesi

Sadece 20 Soru
Bir kişi seçilir, odadan çıkarılır. Geride kalanlar odada bulunan bir nesne seçerler ve ebeyi odaya geri çağırırlar. Ebe bu nesneyi, cevapları evet ya da hayır olan sorular sorarak bulmaya çalışır. Ancak yalnızca 20 soru hakkı vardır. Ebe soruları arkadaşlarına sırayla sormalıdır. Bu sayede herkes en az 1 soru cevaplama hakkına sahip olur. Eğer ebe nesneyi bulursa, yeni ebe seçilir, bulamazsa tekrar ebe olur.

Balon Yakalama
Arkadaşlarınızla çember oluşturun. Herkesi numaralandırın. Biriniz çemberin ortasında kalsın ve eline bir balon alsın. Elindeki balonu bir numara söyleyerek yere bıraksın. Numarası söylenen kişi balon yere düşmeden balonu havada yakalamalı. Balonu yakalayan yeni bir numara söyleyerek oyun aynı şekilde devam eder.

balon.jpg

Balon yakalama

Zavallı Kedicik
Bir çember oluşturulur. Ortaya bir kişi alınır ve gözleri bağlanır. Çemberdekiler sessizce dönerler. Gözleri bağlı olan ebe çembere istediği yerden yaklaşır. Bir arkadaşını tutar ve ‘zavallı kedicik’ diye seslenir. Tutuklu kişi ‘miyav’ diye kedi sesi çıkarır. Eğer ebe tutuklunun sesinden hangi arkadaşı olduğunu anlarsa, bu iki kişi yer değiştirir ve yeni ebe ile aynı oyun oynanır. Eğer ebe arkadaşını tanıyamazsa, yeni kedileri tutuklamaya devam eder.

Son Harf
Bu kelime oyunu için hiçbir malzemeye ihtiyaç yok, gerekli olan tek şey hızlı düşünmek. Oyun, söylenen kelimenin son harfinden yeni bir kelime üretme sistemine dayanıyor. 5 saniyeden daha uzun bekleyen ve söylenen kelimeyi tekrar söyleyen oyundan çıkarılır. Oyuna başlamadan önce kelimeleri hangi alandan seçeceğinize karar vermelisiniz. Meyve-sebze isimleri mi, şehir isimleri mi, özel isim mi? Bu örnekleri daha çoğaltabilirsiniz. Oyuna başlayan kişi ilk kelimeyi söyler: elma. Sıra ikinci kişidedir: armut ve üçüncü kişide: tere…

Balon Vızıltısıyla En Uzun Mesafe
Her oyuncu henüz şişirilmemiş bir balon alır. Bir hedef belirlenir. Oyuncular yan yana olacak şekilde sıralanır. Ellerindeki balonları şişirirler ve “1,2,3!” deyip balonu hedefe doğru bırakırlar. Sönerek giden balondan hangisi hedefe en yakın ise o balonun sahibi birinci olur.

free-party-games.jpg

Körebe

Davul-Zurna 1, 2, 3!
Ebe seçilir, diğerleri ebeye belli bir uzaklıkta belirlenen çizgide beklerler. Ebe duvara dönüp gözleri kapalı ‘Davul-Zurna 1, 2, 3’ derken arkadaşları da bu arada ebeye yaklaşmaya başlarlar. Ebe gözlerini açıp arkasını döndüğünde herkes olduğu gibi hareket etmeden durmalıdır. Hareket eden oyundan çıkar. Ebe tekrar arkasını döner ve arkadaşları yaklaşırlar. En çok yaklaşan, ebeye arkası dönükken değer ve ebe saymayı bırakıp arkadaşlarını, belirlenen çizgiyi geçmeden yakalamaya çalışır. Yakalanan kişi ebe olur. Eğer ebe birini yakalayamazsa yeniden ebe olur.

Mumya Yapmak
Oyun iki kişilik gruplarla oynanır. Gerekli olan malzeme 1 rulo tuvalet kâğıdıdır. İki kişiden biri hareket etmeden ayakta durur, takım arkadaşı da belli bir sürede içinde elindeki tuvalet kâğıdı ile arkadaşını sarmaya çalışır. En çok hangi takım oyuncusunun bölgesi kapanırsa, o takım oyunun galibi olur.

mummy.png

Mumya

Alkışla Anlatma
Seçilen ebe oda dışına çıkarılır ve geriye kalanlar küçük bir nesneyi odada bir yere saklarlar. Ebe içeri çağırılır. Ebe, arkadaşlarının alkışları ile nesnenin yerini bulmaya çalışır. Ebe nesneye ne kadar çok yaklaşırsa arkadaşları alkışları o kadar artırırlar.

Hangi hayvanlar?
Kâğıt ve kalem oyun için gerekli olan malzemelerdir. İki kişilik gruplar oluşturulur. İlk grup diğerlerine göstermeden iki hayvan ismi yazar. Bu iki isim, hecelerinden bölünerek birleştirilir. Örneğin; kedi ve köpek. Bu iki kelime ‘kepek’ şeklinde birleştirilir. Diğer grup oyuncuları bu iki hayvanı bulmaya çalışırlar ve sıra diğer gruplara geçer.

iyikidoğdun.net!

Facebook Comments

Şuraya bakın

İYİKİDOĞDUN Mobil Uygulaması Çıktı!

Doğum günü uygulaması ile, Doğum günü hatırlatmaları kurabilir, Doğum günlerine özel resimli mesajlar ile arkadaşlarınızın …

22 yorum

 1. tarantinonun soysuzlar çetesinde bir oyun vardı alnına kart yapıştıran adamlar vardı bunun adını sanını bilen varmıdır?

  • bahsettiğiniz oyunun belirli bir adı yok ancak esası itibariyle bir içki içme oyunudur. (Tabi ki içkisiz de oynayabilirsiniz) Filmde yer verilen oynanışı şu şekildedir:

   Oyunu oynacak kişiler bir daire şeklinde oturur. Herkes ünlü birinin (ya da sorularla bilinmesi mümkün olan birinin) adını yazarak kapalı biçimde sağındaki kişiye verir. Kağıdı alan kişi kağıdın arkasını yalayıp alnına yapıştırır. Böylece kendisi hariç herkes alnındaki kartda yazan ismi görür.

   Daha sonra sadece evet/hayır şeklinde yanıtlanabilecek sorular sorar ve emin olduğu zaman kağıttaki ismi tahmin etmeye çalışır. Eğer yanlış tahmin yaparsa önündeki içkiyi bitirir. Eğer doğru tahmin yaparsa masadaki diğer kişiler içkilerini bitirir. Sıra bir sonraki kişiye geçer ve oyun böylece devam eder 🙂

   Merak edenler için; bu oyunun orjinali aztekler döneminde seçilen kurbanların alınlarına Aztek eğlence dünyasından (!) semboller kazınarak tahmin etmeleri şeklinde oynanıyormuş. Eğer kişi alnındaki sembolü tahmin edebilirse barış çubuğu içiyor yanlış tahminde bulunursa tanrılara kurban ediliyormuş. Daha sonra kaşifler tarafından Avrupa’ya götürülen bu oyun o kültüre göre değişmiş ve içki için oynanmış.

 2. bu oyunlara bayıldım kesinlikle doğum günümde oynarım

 3. Balon Patlatmaca

  Doğum günüde kaç kişi varsa 2 gruba ayrılır veya kızlar ve erkekler eşitse kızlar ve erkekler 2 gruba ayrılır.İki grubada eşit şekilde palon verilir (mutlaka herkezin 1 palon patlatması gerekir).Üçe kadar sayılır ve yarış başlar.patlatan en arkaya geçer ve ilk balonları patlatan grup oyunu kazanır.

 4. benim 7 senelik arkadaşımla aramı bozdular arkadaşım bni d.gününe çağırmadı ben tam 1 kova gözyaşı akıttım

 5. balon yakalamaca biraz tkl

 6. gzl ama biz farklı bişey oynicaz

 7. doğum günümde ne yapacağıma karar veremiyorum 2 gün kaldı ne yapıcam 🙁

 8. Ya doğum günüme az zaman kaldı 10 gün kaldı

 9. valla bizimki bu gün

 10. Nursena Öztoprak

  pazartesi günü

 11. İlknur Pak Kümbetlioğlu

  benimki bunlardan daha eğlenceli ve süperrrr oldu!!!

 12. Çağla Güney

  teşekkür ederim sayenizde doğum günümde çok eğlendim 😀

 13. Çağla Güney

  benimki yarın bugün doğum günüm yarın kutlıycam 😀

 14. Hilal Çolakoğlu

  benim bu gün

 15. bakinescavidan

  guzel ola bilir ablamin dogum gunde

 16. çok güzel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir