İyikidogdun » Anasayfa » Brezilya Tarzı Doğum Günü Kutlaması

Brezilya Tarzı Doğum Günü Kutlaması

Latin Amerika’nın sevilen ülkelerinden Brezilya’da doğum günleri kutlamaları da bir festival gibi geçiyor. Aileler ve arkadaşların katıldığı partilerde ziyafetleri aratmayacak sofralar kuruluyor.

Doğum günü partileri Brezilyada 7 den 70’e kutlanan bir aile geleneğidir. Çocuklar için yapılan kutlamalarda çocuğunuzun arkadaşları ve onların aileleri de çağrılır. Özellikle küçük yerlerde gelenek gereği sadece çocuklar için bir kutlama yapılmaz, büyüklerin de muhakkak gelmesi beklenir.

Brezilya Doğum Günü

Brezilya’da doğum günleri ı

15 Yaşına basan genç kızların doğum günlerine ayrı bir özen gösterilir. Bazen ayrı salonlar tutularak düzenlenen geniş davetlerde kızların ergenliğe geçişi kutlanır. Genç kız, genellikle babası ya da dedesi ile vals yaparak daveti başlatır.

Doğum günü olan çocukların yaşı kadar hafifçe kulağı çekilir. Yakın arkadaşları doğum günü olan kişiye yumurta ve un atabilir. Ülkemiz, bu görüntüler ile Kahramanmaraş, Antalya ve Fenerbahçe gibi Brezilyalı sporcuların oynadığı kulüplerde düzenlenen sürpriz kutlamalar sayesinde tanışmıştır.

Yumurtalı Kutlama

Yumurta ve un ile kutlanan geleneksel Brezilya doğum günü kutlaması

Ulusal doğum günü şarkısının adı “Parabéns Pra Você” dir. Herkesin aşina olduğu doğum günü şarkısının Brezilya Portekizcesinde söylenişidir.

Parabéns Pra Você (Brezilya Portekizcesi)

Parabéns pra você
Nesta data querida
Muitas felicidades
Muitos anos de vida!

Parabéns Pra Você (Türkçe)

Tebrikler senin için
Bugün bebeğim
En iyi dileklerimizle
Uzun yıllar yaşa!

Dinlemek İçin
Portekizce Doğum Günü Şarkısı – Parabéns Pra Vocé

Ziyafet

Doğum günleri için doğum günü pastası ile mumlar hazır edilir ve zengin bir menü hazırlanıp leziz küçük porsiyonlar şeklinde servis yapılır. Pastanın ilk dilimi genelde en değerli akrabalara ya da arkadaşlara verilir. Bu çoğunlukla anne ya da baba olur.

Meze tarzı tuzlulara genel olarak Salgadinho tatlılara ise Dohincos denir. Sıklıkla renkli kağıtlara sarılmış hindistan cevizli küçük tatlılar masayı süsleyecek şekilde yerleştirilir. Vakti olmayan hanımlar bu meze ve tatlıları Doceiras adlı mağazalardan ya da daha küçük yerlerde marifetli ev hanımlarından temin edebilir.

Morina

Bolinyos

İşte size Bolinhos (bolinyos okunur) adlı, Brezilyada yaygın olarak yapılan morina balığı kızartmasının usta ellerden alınmış güzel bir tarifi.

Bolinhos de Bacalhau (Tuzlu Morina Kızartması)

  • 1/2 kg tuzlu morina
  • 2 bardak patates püresi
  • 2 çay kaşığı ince kıyılmış maydanoz
  • 2 büyük yumurta
  • 1 defne yaprağı
  • 4 yeşil biber
  • Kızartma için biraz yağ
  • Küçük bir soğan

Tuzlu morinayı akşamdan ıslatın. Ertesi gün de ıslatmaya devam edin ve en az üç su değiştirin. Suyunu süzün, derisiyle kılçıklarını çıkarıp küçük parçalar halinde doğrayın. İnce ince dilimlediğiniz soğanı, bir defne yaprağını ve 4 biberi 2 bardak su ile bir tava içinde  ağır ateşte pişirin. 5 dakika sonra morina balığını ve 2 bardak daha su ilave edin. İyice pişince ateşten alıp tavanın kapağını kapatın. Balığın sertleşmesini engellemek için kapağı kapalı tutmayı ihmal etmeyin. Balığın suyunu yavaşça çekmesini bekleyin. Dilerseniz suyunun içinde tutarak buz dolabına kaldırabilirsiniz.

Bolinhosları yapmak için: balığın suyunu sizip kurutun ve bir kasenin içine rendeleyin. Üzerine 2 bardak patates püresi ekleyin, iki yumurta kırın, bir tutam tuz dökün ve karıştırın. Sonra ince kıyılmış maydanozu ilave edin. Ağız tadınıza göre bu aşamada küçük baharat ilaveleri yapabilirsiniz. Yarım saat kadar dinlendirip 4-5 cm lik küçük toplar haline gelinceye kadar yuvarlayın. Sonra bu topları yağda kızartın ve kağıt havlu üzerine koyarak dinlendirin. Tercihen soğuk bir içecek ile servis yapın.

Afiyet olsun!

Kaynaklar

[1], http://www.maria-brazil.org/brazilian_birthdays.htm
[2], http://www.birthdaycelebrations.net/brazilianbirthdays.htm
[3], http://www.kahramanmarasspor.org/site/index.php?news=261
[4], http://www.nethaber.com/Spor/51744/Fenerbahcede-BREZILYA-USULU-dogumgunu-kutlamasi
[5], http://arsiv.sabah.com.tr/2008/01/09/haber,4EE2524E83234D559E1D0713F865A305.html
[6], http://forum.wordreference.com/showthread.php?t=17789

© iyikidoğdun.net

Facebook Comments

Şuraya bakın

İYİKİDOĞDUN Mobil Uygulaması Çıktı!

Doğum günü uygulaması ile, Doğum günü hatırlatmaları kurabilir, Doğum günlerine özel resimli mesajlar ile arkadaşlarınızın …

Bir yorum

  1. cooooooooooook güzel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir